Başay Okay


Adı : Başay Okay
Gerçek Adı :
Doğum Yeri : İstanbul
Doğum Tarihi : 22 Aralık 1976
Eğitim Durumu : Sanat Merkezi


1993 ylında Erenköy Kız Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam etti.

1993-98 arasındaki hukuk öğrenimi sırasında müzik çalışmalarına başladı. TRT Gençlik Korosunda ve çeşitli gece kulüplerinde şarkı söylemeye başladı.

1998de Hukuk Fakültesindeki öğrenimini bırakıp M.S.M. tiyatro bölümüne devam etti. Aynı yıl tiyatro eğitimiyle beraber, İstanbul Üniversitesinde yarı zamanlı opera-şan bölümünde bir yıl eğitim aldı. Tiyatro eğitimi esnasında Müjdat Gezen Sanat Merkezinde Hizmetçiler (J. Genet- Solange) ve Sadri Alışık Tiyatrosunda Amerikan Hala adlı müzikli oyunda rol aldı (2001). Bu dönemde Arjantin Tango çalışmaya başladı ve halen devam etmektedir.

2002de mezun olana kadar, bir yandan müzik çalışmalarına da devam etti. Birçok gece kulübü ve çeşitli organizasyonlarda jazz, müzikal ağırlıklı bir repertuarla sahne aldı. İlki 2000de olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile C.R.R. konser salonunda konserler verdi.

2002de Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümünden mezun olduktan sonra televizyonda çeşitli reklam ve dizi olmak üzere bir çok projede rol aldı: Reklamlarından bazıları: Vestel Bishi, Cif, Demirdöküm, Tetrapak, Eti Çay Keyfi, Arstil.

Reha Erdemin yönetmenliğini yaptığı Korkuyorum Anne adlı sinema filminde rol aldı.

2006-2007 yıllarında Kadınca dergisinde yazılar yazdı ve bu yazılar dergi kapanıncaya kadar devam etti. Yazı hayatı senaryo çalışmaları ile halen sürmekte?

Müzik çalışmaları Grup Artistanbulun yanı sıra, değişik tarz ve konseptteki kişisel projelerinde de devam etmektedir.